You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Зимна резитба на плодни дръвчета

Полезно
0
от Rezach.bg

Зимната резитба е задължителна и е добре да бъде извършвана всяка година при всички овощни видове без ограничения. Нейното начало идва с края на вегетационния период, който обикновено започва от началото на ноември и продължава до сформирането на пъпките през февруари и март.

Цел на зимната резитба

Зимна резитба на плодни дръвчета се прави с цел регулиране на тяхната височина и спомагане сформирането на по-добра корона. Това на своя страна регулира растежа на овошките, подмладява ги, засилва плододаването през идния сезон и ви помага с прибирането на реколтата – тъй като дървото ще бъде по-ниско.

Кога се извършва?

Зимна резитба на плодни дръвчета - rezach.bg

Най-доброто време за извършването на зимна резитба на плодни дръвчета е при умерено топло време, когато няма изгледи да вали или да се застудява прекомерно из идните дни. Температурата не бива да пада под -5 градуса. Характерно за зимната резитба е, че продължава най-дълго спрямо лятната и есенната резитба, като може да се извършва в подходящо време до началото на пролетта.

Препоръчва се първо да започнете през ноември от семковите видове, а костилковите овошки да оставите за по-късна зимна резитба през февруари-март. По време на резитба се отстраняват болните и сухите клони, както и се намалява височината на дървото. На всяка цена избягвайте премахването на по-дебели клони, защото всички хранителни вещества, с които дървото се изхранва през зимата се намират точно там. Засягането им може да увреди дърветата.

Как се извършва?

От първата до третата година младите овощни дръвчета се режат за сформирането на здрав и устойчив ствол, както и първоначална формировка на короната си. Зимната резитба на фиданките се извършва всяка година, още от тяхното засяване. В случай, че пропуснете резитбата на младите си овошки през първите години, то в края на третата им година ще ви се наложи да премахнете повече клони. Това забавяне ще се отрази и на плододаването на дървото. На четвъртата година започва да се извършва и резитба за плододаване, като дърветата които не са ашладисвани следва да бъдат подготвени за това.

Обади се