Засаждане на дървета
Казват, че всеки човек трябва да засади поне едно дърво през живота си. Дърветата са белите дробове на нашата планета, ето защо засаждането и опазването им са от изключително важно значение за климата, качеството на въздуха, благополучието на животинските видове и здравето на нас хората.
Научете още за рязане на дървета – услуга, която предлагаме.
Защо засаждането на дървета е от значение?
Освен, че са красиви през всеки един сезон, дърветата имат доста дълбоко значение от външността си. Те са основен фактор за оцеляването на човечеството и причината за това е, че произвеждат кислорода, който дишаме. Важно, нали? Това далеч не е единственото, което осигуряват величествените творения на Майката Природа.
Ето и още няколко от тях:
Важни за средата
Дърветата са основен фактор за борба с глобалното затопляне, тъй като абсорбират въглероден диоксид, съхраняват въглерода и освобождават кислород. Освен това с годините осигуряват сянка, която не позволява прекомерното затопляне на земята. Също така намаляват скоростта на вятъра, охлаждат въздуха и отразяват топлината чрез своите листа. Доказано е, че дърветата в градовете могат да намалят температурата с до 7 градуса. Основен фактор са за предотвратяване на свлачища и наводнения, понеже абсорбират дъждовната вода, а с кореновата си система не позволяват почвата да ерозира и да се свлече, причинявайки сериозни беди.
Важни за нашето здраве
Дърветата улавят и премахват праха и замърсяването във въздуха, като по този начин значително подобряват неговото качество. Сянката от клоните и листата им осигурява естествена защита от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето. Дърветата се грижат и за психическото ни здраве, като доказано редуцират нивата на стрес и намаляват значително депресията. Еднодневна разходка в гъсто залесен парк или гора ще ви помогне да се почувствате щастливи, отпочинали и по-спокойни.
Важни за популацията на животински видове
Дърветата се превръщат в дом на хиляди животински видове – от малки дребни насекоми, птици и прилепи до хралупа за катерички и други средни по размери животинки. Но освен техен дом, дърветата им осигуряват и прехрана чрез плодовете си.
Кога е най-подходящото време за засаждане на дървета?
Най-доброто време за засаждане е когато дърветата са в покой – през есента след като опадат листата или през ранна пролет, преди цъфтежа. Необходимо е времето да бъде хладно, за да може дръвчето да се вкорени преди дъждовете.
Балирани или контейнерни дървета могат да бъдат засаждани през целият вегетационен период, стига да им осигурите грижа. В райони, където дървета растат през цялата година, засаждането може да се извършва по всяко време. Единственото, което трябва да им осигурите е достатъчно вода.
Засаждане на балирани и контейнерни дървета
Когато биват вадени, балираните дръвчета губят значителна част от кореновата си система. Ето защо често след засяване изпадат в т.нар. трансплантационен шок, изразяващ се в бавен растеж и ниска жизненост. Същото се случва и с контейнерните дървета, след като биват извадени от съда, особено в случаите когато корените им са извити или кръгли и имат нужда от подрязване.
Ако засаждате балирани или контейнерни дървета е необходимо внимателно да подготвите мястото за засаждане и да избягвате нараняването на кореновата система. Редовната грижа след засаждане намалява значително трансплантационният шок и дървото се възстановява по-бързо.
Къде може да се засади дърво?
За жалост не навсякъде е разрешено да засадим дръвче. Мястото трябва да не бъде в близост до сгради, електрически жици и подземни канали за комуникация. То трябва да бъде съобразено и с размерите до които ще израсте самото дърво. В почти всички градове преди да засеете дърво на територията на дадена община, първо трябва да получите разрешение от нея.
Право да засаждате дървета имате в дворното си пространство, както и в притежавана от вас земя, стига те да не са в близост до имущества или да пречат на преминаващи в близост електрически жици и трафопостове.
Стъпки за засаждане на дървета:
- Локализирайте правилното място;
- Изкопайте плитка дупка, широка в горната си част, където стволът ще се разширява. Тя трябва да бъде частично забележима след засаждането;
- Дупката трябва да бъде 2 или 3 пъти по широка от кореновата топка, но със същата дълбочина. Ако е твърде дълбоко, кореновата система няма да успее да се развие правилно поради липса на кислород;
- Следва да подготвите дръвчето. Ако има кръгообразни или изкривени корени е необходимо тяхното внимателно премахване;
- Изправете дървото и бавно го поставете в изкопаната дупка като го придържате право. Уверете се, че е изправено до момента в който започнете да запълвате дупката с пръст;
- Внимателно започнете да запълвате дупката с пръст, като първо започнете с натрупване около кореновата система за да се стабилизира и след това преминете към останалата част;
- Дупката трябва да бъде плътно запълнена, за да се премахнат всички въздушни джобове. Ето защо е необходимо на финала да се трамбова с крака;
- Следва да полеете с малко вода за да се премахнат напълно останалите въздушни джобове в дълбочина;
- Натрупайте мулч около основата на дръвчето. Това е органична смес, която задържа влагата и затопля почвата, подпомагайки развитието на дървото;
- Полагайте редовна грижа в първите няколко седмици за балирани и контейнерни дръвчета, тъй като е по-вероятно да изпаднат в трансплантационен шок;
- Необходимо е да поливате дръвчетата поне веднъж в седмицата, ако няма дъждове и да поддържате почвата умерено важна, но не просмукана с вода. Поливайте по-редовно по време на горещи дни и засушаване;
Последваща поддръжка на дърветата
Дърветата, засети в гористи местности значително по-рядко се нуждаят от поддръжка и редовно подрязване. Това не се отнася за дърветата в градовете. Често те се нуждаят от повече вода, тъй като градовете са значително по-сухи заради бетона и асфалта, които не задържат влагата. Препоръчително е около стволовете да бъде оформено кладенче, където дървото да се полива и корените му да се проветрят.
Необходимо е да се извършва редовно подрязване на изсъхналите и болни клони, както и внимателно оформяне на короната, така че дървото да расте на височина с изправена и добре подредена висока корона. Нередовното поддържане на дърветата в градска среда може да доведе до сериозни инциденти с имущества и хора, а неправилното им рязане отслабва тяхното здравословно състояние и често води до гибелта им. За това грижата за дърветата в градска среда винаги трябва да бъде поверена на експерти-арбористи.
Ползите от засаждането на дървета са неимоверни, особено в градовете. Все пак тези внушителни растителни видове са от важно значение за нашето здраве, пълноценен живот и оцеляване. За това засадете дърво!