You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Пръскане на овошки – кога, с какво и как

Полезно
0
от Rezach.bg

Много от нас разполагат с поне няколко овощни дръвчета в двора си, а други – направо с цяла овощна градина. Благоприятният климат и богатите почви по нашите земи са изключително подходящи за отглеждането на костилкови (праскови, кайсии, череши), семкови (круши, ябълки, дюли) и черупкови овошки (бадеми, орехи, лески).

Самото отглеждане на овошките не е сложно, но изисква специални познания, най-вече свързани с предотвратяването на болести – един от най-често срещаните проблеми при овошките. В тази тема ще обясним подробно всичко, което трябва да знаете за пръскането на овошките, както и кога е най-правилно да се прави и как се извършва.

Честота на пръскане при овошките

Пръсканията против паразити и болести се извършват периодично и се разделят на 4 периода. Важно е да не ги пропускате, тъй като те могат да доведат до сериозни последствия по дръвчетата.

Пролетно пръскане (предцъфтежно)

Най-често то се извършва точно преди пъпките да се разпъпят през периода март-април. Важно е да се направи когато са набъбнали, а не вече отворили. Пръскането се прави с цел превенция срещу болести и вредители, а самите дръвчета се напръскват обилно и с груба струя. Важно е времето да бъде умерено топло, с температура над 5 градуса.

Късно пролетно пръскане (след цъфтежа)

Добре е овошките да се напръскат и при прецъфтяването на цветчетата. Извършва се най-вече през май месец и през няколко седмици, тъй като през този период често падат обилни валежи, отмиващи разтвора, а дръвчетата се развиват бързо. Най-добре е да се правят пръскания през 7, 10 или 14 дни за да предотвратите появата на различни болести и вредители.

Есенно пръскане

Есента овошките се пръскат най-вече против болести, засягащи кората на дървото. Най-подходящият период за него е когато листата са вече почти изцяло окапали. Важно е да няма валежи, когато се извършва.

Зимно пръскане

Често се извършва през февруари и март за да се предотврати развитието на различни новоизлюпени паразити, които започват да се развиват с вдигането на температурите. Важно е при зимното пръскане отново да покриете всички части на овошките, включително и кората и ствола. Важно е да го правите при топло време с температура над 5 градуса и когато няма изгледи за валеж из идните дни за да може препаратът да подейства.

Против какво се пръскат овошките и с какво

Съществуват различни препарати за пръскане на овошки, като техният вид най-вече зависи от самото дръвче, както и предразположеността му към определени вредители. Най-често вредителите са активират след края на зимата и биват:

  • Листни бълхи и въшки;
  • Кръгломиниращи молци;
  • Червен овощен акар;
  • Калифорнийска или сливова щитоносна въшка;
  • и други;

Срещу тези вредители се пръска след края на студовете през февруари или най-късно март с парафиново масло, което задушава новоизлюпените ларви и яйцата на вредителите. Най-известен, използван и ефективен е бордолезовият разтвор, който се приготвя от гасена вар и син камък в съотношение в зависимост от количеството.

Как се пръскат овошките?

За да бъде пръскането на овощните дръвчета качествено се нуждаете от надеждна пръскачка. Най-добре е да изберете стандартна за гръб или ръчна. Всичко зависи от бюджета, който можете да отделите, но е важно при избора да внимавате дали пръскачката има няколко струйки на пръскане. Това ще ви позволи да обливате обилно и равномерно разтвора по всички части на дръвчето.

Пръскането на овошки не е сложен процес, но изисква специална техника, правилното оборудване и познания. Ако не разполагате с достатъчно време да се занимавате с това, наемете фирма. Rezach.bg ще дойде на място и ще напръска овошките ви професионално и компетентно. Обадете ни се сега за да направим уговорка за пръскане на овощни дръвчета.

Обади се